ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଗଧ ପାଳୁଛି ପାକିସ୍ତାନ । ଗଧ ରପ୍ତାନୀ କରି ଅର୍ଜନ କରୁଛି ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଆର୍ଥିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୯ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥିସହ ଗଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୫ ଲକ୍ଷରୁ ୫୬ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଧ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏଠାରେ ଗଧମାନେ ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ ପାଲଟିଛନ୍ତି । କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଧ ରପ୍ତାନୀ କରି ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଅର୍ଜନ କରୁଛି । ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରପ୍ତାନୀ ପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଚୀନରେ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଗଧଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଆଉ ଚୀନର ଏହି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଗଧମାନଙ୍କୁ ପାଳନ କରୁଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଚୀନରେ ଚର୍ମ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଗଧଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନକୁ ଗଧ ରପ୍ତାନୀ କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ।

ପାକିସ୍ତାନରୁ ଚୀନକୁ ଗଧ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଏ । ଯାହା ସେଠାରେ ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ । ଆଉ ଏଥିରୁ ପାକିସ୍ତାନ ବହୁତ ରୋଜଗାର କରିଥାଏ । ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନରେ ସମୁଦାୟ ପଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨କୋଟି ୧୩ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧିପାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨ କୋଟି ୭ ଲକ୍ଷ ଥିଲା ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: