ଓସିଏସ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ: ତେଜସ୍ୱିନୀ ବେହେରା ଟପ୍ପର, ଟପ୍-୧୦ରେ ୭ମହିଳା। 

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ୨୦୨୦ ମସିହା ଓଡିଶା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି ତେଜସ୍ୱିନୀ ବେହେରା । ସେହିଭଳି ପ୍ରଥମ ତିନି ସ୍ଥାନରେ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଟପ-୧୦ରେ ୭ ମହିଳା ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ୩୯୨ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୪୮ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଶୁଭଙ୍କରୀ ସୁଦେଶ୍ନା ଦାସ, ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅନନ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ଶତପଥୀ, ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଦେବବ୍ରତ କର, ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଦେବବ୍ରତ ମହାରଣା, ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଅଭିସ୍ମିତା ତେୱାରୀ, ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ଶୁଭଶ୍ରୀ ରଥ, ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ଶ୍ରୀତପା ମିଶ୍ର, ନବମ ସ୍ଥାନରେ ବିବେକାନନ୍ଦ ଷଡଙ୍ଗୀ, ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ତପ୍ତୀ ରାଜ ରହିଛନ୍ତି ।

The post ଓସିଏସ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ: ତେଜସ୍ୱିନୀ ବେହେରା ଟପ୍ପର, ଟପ୍-୧୦ରେ ୭ମହିଳା।  first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଓଡିଶା ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ । ତେଜସ୍ୱିନୀ ବେହେରା ଟପ୍ପର । ଟପ୍-୧୦ ତାଲିକାରେ ୭ ଝିଅ ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଓଡିଶା ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ । ଶୁକ୍ରବାର ଓପିଏସସି ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୦ ବର୍ଷର ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତେଜସ୍ୱିନୀ ବେହେରା ଓପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହୋଇଥିବାବେଳେ, ଟପ୍ -୩ ରାଙ୍କରେ ଝିଅ ମାନେ ହିଁ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଟପ୍-୧୦ ତାଲିକାରେ ୭ ଜଣ ଝିଅ ଥିବାବେଳେ, ୩ ଜଣ ପୁଅ ଟପ୍-୧୦ ରାଙ୍କରେ ରହିଛନ୍ତି । ଓପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ମୋଟ ୩୯୨ ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ ଓପିଏସସି ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଏହି ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ନିଜର ରେଜଲ୍ଟ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ ।

https://platform.twitter.com/widgets.js

The post ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଓଡିଶା ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ । ତେଜସ୍ୱିନୀ ବେହେରା ଟପ୍ପର । ଟପ୍-୧୦ ତାଲିକାରେ ୭ ଝିଅ । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ମହିଳା ଏସିଆ କପ୍: ପାକିସ୍ତାନଠୁ ହାରିଲା ଭାରତ । ୨୦ ଓଭରରେ ୧୩୮ ରନ୍ କରିପାରିଲାନି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । 

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଏସିଆ କପରେ ପାକିସ୍ତାନଠୁ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଲା ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ । ଶୁକ୍ରବାର ମହିଳା ଏସିଆ କପରେ ବଡ ଧରଣର ରୋମାଞ୍ଚ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଆଜି ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ଏକ ଲୋ-ସ୍କୋରିଂ ମ୍ୟାଚରେ ହିଁ ହାରିଯାଇଛି ।

https://platform.twitter.com/widgets.js

ଆଜି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟିକା ପ୍ରଥମେ ଟସ୍ ଜିତି ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ନିଦା ଦାର ୫୬ ରନର ଅପରାଜିତ ଇଂନିସ ଖେଳିଥିଲେ । ତା ସହିତ ପ୍ରଥମ ତିନି ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟ କିଛି କିଛି ଯୋଗଦାନ ରଖିଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ଦଳ ୨୦ ଓଭରରେ ୬ ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୩୭ ରନ୍ କରିପାରିଥିଲା । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଦିପ୍ତୀ ଶର୍ମା ୩ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ, ପୂଜା ଭାସ୍ତ୍ରକାର ୨ଟି ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ୧୩୮ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ । ହେଲେ ଦଳର କୌଣସି ଖେଳାଳି ୨୦ ରନରୁ ବି ଅଧିକ ରନ୍ କରିପାରିନଥିଲେ । କେବଳ ରିଚା ଘୋଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ୧୩ ବଲରେ ୨୬ ରନ୍ କରିବା ସହିତ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟର ଆଶା ଜମାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କର ଆଉଟ୍ ହେବା ମାତ୍ରକେ ଭାରତର ବିଜୟର ସବୁ ଆଶା ମଉଳି ଯାଇଥିଲା ।

The post ମହିଳା ଏସିଆ କପ୍: ପାକିସ୍ତାନଠୁ ହାରିଲା ଭାରତ । ୨୦ ଓଭରରେ ୧୩୮ ରନ୍ କରିପାରିଲାନି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ।  first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନୋଏଡାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲା ୩ ଅଗ୍ନିଶମବାହିନୀ ଟିମ୍।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ନୋଏଡା ସେକ୍ଟର-୩ରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ଗୋଟିଏ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଅଗ୍ନିଶମବାହିନୀର ଟିମ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି । ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ସର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭାବେ ସୂଚନା ମିଳୁଛି ।

https://platform.twitter.com/widgets.js

ନିଆଁ ଲାଗିବାର ଭିଡିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଟିମ୍ ଏହାକୁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରିରଖିଛନ୍ତି ।

The post ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନୋଏଡାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲା ୩ ଅଗ୍ନିଶମବାହିନୀ ଟିମ୍। first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

୨୦୨୬ରୁ ଦେଶରେ ଗଡିବ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ୍, ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହେବ ୧୯୯ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ । ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ ଖବର । ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୨୦୨୬ରେ ଦେଶରେ ଦୌଡିବ ପ୍ରଥମ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ । ଏବେ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ନେଇ କାମ ଜାରି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ୧୯୯ ଷ୍ଟେସନକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କରିବାକୁ ନୀଳନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରିଛି । ଏହିକ୍ରମରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଷ୍ଟେସନକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଏବେ ଚାଲୁଥିବା ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନକୁ ନୂଆ ଭାବେ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗତକାଲି ଏହି ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଏହାର ମରାମତି କରାଯାଇ ପୁଣିଥରେ ଚାଲୁ ହୋଇଛି ।

ମୁମ୍ବାଇରୁ ଗାନ୍ଧୀନଗର ଯାଉଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ହାଇ ସ୍ପିଡ ଟ୍ରେନ୍ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଗୁରୁବାର ଅହମ୍ମଦାବାଦ ପୂର୍ବରୁ ବଟୱା ଓ ମଣିନଗର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମଇଁଷି ସହ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଜୀବନହାନି ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଟେନର ସମ୍ମୁଖ ପାଶ୍ୱର୍ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଟ୍ରେନକୁ ରିପାଇରିଂ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଯାହାର ମରାମତି କାମ ମାତ୍ର କେଇ ଘଣ୍ଟାରେ ଶେଷ ହୋଇଛି ।

The post ୨୦୨୬ରୁ ଦେଶରେ ଗଡିବ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ୍, ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହେବ ୧୯୯ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ । ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ରାଜ୍ୟବାହାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ‘ଆହେ ନୀଳ ଶଇଳ’। ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ନାଟକ ‘ଆହେ ନୀଳ ଶଇଳ’ । ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଆତ୍ମା ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ଏହି ଐତିହାସିକ ନାଟକଟି ଓଡ଼ିଶାରେ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବ । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍ସବରେ ଏହି ନାଟକକୁ ପରିବେଶଣ କରାଯିବ ।

ରବିନ୍ଦ୍ର କଳାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ତାରିଖ ସଂଧ୍ୟା ୬ଟା ୩୦ରେ ଏହି ନାଟକ ପରିବେଶଣ କରାଯିବ । ଚକୋଲେଟ୍ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ନାଟକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଛନ୍ତି ଲାଲା ବିରେନ ରାୟ ।

ପୂର୍ବରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ନାଟକ “ଆହେ ନୀଳ ଶଇଳ’ । ଓଡ଼ିଆ ଅସ୍ମିତାର ପ୍ରତୀକ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ସମର୍ପିତ ମଂଚ ନାଟକ ହେଉଛି ଆହେ ନୀଳ ଶୈଳ । ନାଟକରେ ଐତିହାସକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଆ ଉପରେ ମୋଗଲ ମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗଡ଼ ଦଖଲ କରିବାର କାହାଣୀ ରହିଛି ।
ଏହାସହ ମୋଗଲ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କିପରି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ରେଡିଓ ଚକୋଲେଟ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଛି । ମୋଗଲ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ତକି ଖାଁଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ସେତେବେଳର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ନିସଙ୍ଗ ଓ ନିରବଛିନ୍ନ ସଂଗ୍ରାମକୁ ହି ନାଟକରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି।

The post ରାଜ୍ୟବାହାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ‘ଆହେ ନୀଳ ଶଇଳ’। ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଦେବଗଡରେ ଅଘଟଣ, କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ୧୨ ଜଣ ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଗୋହିରା ଡ୍ୟାମର ଗେଟ ଖୋଲିବା ଫଳରେ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ୧୨ଜଣ । ଦେବଗଡ ତିଳେଇବଣି ବ୍ଲକ ଦୁଧିଆନାଳୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ଗୋହିରା ମଧ୍ୟମ ଜଳସେଚନ ନଦୀବନ୍ଧର ଗେଟ ଖୋଲିବା କାରଣରୁ ଡ୍ୟାମ ତଳ କେନାଲରେ ଗାଧୋଉଥିବା ଶିଶୁ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୧୨ଜଣ ଭାସିଯାଇଥିଲେ । ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ରିଆମାଳ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ତେବେ ଗୋହିରା ଡ୍ୟାମ ପରିଚାଳନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ହୀନତା କାରଣରୁ ଏଭଳି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିବା ଗାଁଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କେନାଲରେ ଭାସି ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାନମୁନାଲି ଗାଁର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

The post ଦେବଗଡରେ ଅଘଟଣ, କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ୧୨ ଜଣ । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ ମୈଦାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ରମିଜ ରାଜା । କହିଲେ, ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଲଢେଇ ହୋଇଯାଉଛି ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ବାଜି ସାରିଛି ବିଗୁଲ । ମହାମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କାଉଣ୍ଟଡାଉନ । ମିଶନ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଭିମୁଖେ ଉଡିଛି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିମାନ । କାରଣ ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଦୁଇ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ । ଯାହାକୁ ନେଇ କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାହ ଭରି ରହିଛି । ଏହି ହାଇଭୋଲଟେଜ ମୁକାବିଲା ଉପରେ ପୂରା ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଛି । କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଦେଖିବାକୁ ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶର କ୍ରିକେଟ ପ୍ରଂଶସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାକଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ବୟାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ମ୍ୟାଚର ରୋମାଞ୍ଚକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି । ଏସବୁ ଭିତରେ ପିସିବିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ରମିଜ ରାଜା କହିଛନ୍ତି, ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଦେଖିବାକୁ ମୁଁ ମୈଦାନକୁ ଯିବି ନାହିଁ ।

ପିସିବି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରମିଜ ରାଜା କହିଛନ୍ତି, ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ହାଇଭୋଲଟେଜ ମ୍ୟାଚ୍ ମୈଦାନରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଟିଭିରେ ବସି ଦେଖିବି । ଆଉ ମୈଦାନରେ ମ୍ୟାଚ୍ ନ ଦେଖିବା ପଛର କାରଣ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ରମିଜ । ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ମୁଁ ଅଧିକ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦର୍ଶକଙ୍କ ସହ ଲଢେଇ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଅନେକ ଲୋକ ମୋତେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆସିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମନା କରିଛି ଏବଂ ଘରେ ବସି ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରମିଜ ରାଜା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏସିଆ କପ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରମିଜ ରାଜାଙ୍କ ସହ ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ପରାଜିତ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ ରମିଜ ରାଜା । ଆଉ କହିଥିଲେ, ପାକିସ୍ତାନର ପରାଜୟରେ ତ ଆପଣ ମାନେ ଖୁସି ହେଉଥିବେ । ଆଉ ସେତେବେଳେ ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରୋଲ ହୋଇଥିଲେ ରମିଜ ରାଜା ।

ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ରମିଜ କହିଛନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନର ମଧ୍ୟକ୍ରମ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦଳ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସେତେବେଡ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ ଯାହାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ଚଳିତଥର ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଟିମ୍ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛି । କେବଳ ରମିଜ ରାଜା ନୁହଁନ୍ତି ଏହାପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର କ୍ରିକେଟର ହାରିସ ରଉଫ କହିଥିଲେ, ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ମୋର ହୋମଗ୍ରାଉଣ୍ଡ । ତେଣୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ସତର୍କ ରହୁ । ଯଦି ମୁଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବି ତେବେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ମୋତେ ଖେଳିପାରିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି କହି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପୂର୍ବରୁ ବାକଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପାକିସ୍ତାନ ।

ତେବେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଦୁଇ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଟିମ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଛି ପାକିସ୍ତାନ । ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ବିଜୟ ସହ ମନୋବଳ ଦୃଢ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଟିମ୍ ପରାଜୟର ବୋଝ ମୁଣ୍ଡାଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ହାଇଭୋଲଟେଜ ମୁକାବିଲା ବେଶ ରୋମାଞ୍ଚକର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

The post ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ ମୈଦାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ରମିଜ ରାଜା । କହିଲେ, ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଲଢେଇ ହୋଇଯାଉଛି । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

୨୦୨୨ ପାଇଁ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା। ବେଲାରୁସର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୨ ସଂଗଠନକୁ ପୁରସ୍କାର।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ୨୦୨୨ ପାଇଁ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି ।  ନୋବେଲ କମିଟି ବେଲାରୁସର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ଆଲେସ ବାଲିଆସ୍କି, ଋଷ ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ‘ମେମୋରିଆଲ’ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନର ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ‘ସେଣ୍ଟର ଫର ସିଭିଲ ଲିବର୍ଟିଜ’କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ସମ୍ମାନ ମିଳିବା

ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ନିଜ ଦେଶରେ ନାଗରିକ ସାମାଜର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିଲେ । ଅନେଳ ବର୍ଷ ଧରି ନାଗରିକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ କାମ କରିଆସୁଥିଲେ ।

୧୯୮୦ ଦଶକର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ବେଲାରୁସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟକ୍ତିଥିଲେ । ସେ ନିଜର ଜୀବନକୁ ଦେଶରେ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶକୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସମର୍ପିତ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୬ରେ ସେ ଭିଆସନ ସଙ୍ଗଠନର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲୋ ଭିଆସନ ଏକ ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ଭାବେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ରାଜନୈତିକ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା ।

The post ୨୦୨୨ ପାଇଁ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା। ବେଲାରୁସର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୨  ସଂଗଠନକୁ ପୁରସ୍କାର। first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଲଦ୍ଦାଖରେ ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଚାପି ହୋଇଗଲା ୩ ସେନା ଗାଡି । ୬ ଯବାନ୍ ସହିଦ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଲଦ୍ଦାଖରେ ଭୂସ୍ଖଳନ  । ଏହି ଭୂସ୍ଖଳନର ଶିକାର ହୋଇଛି ଭାରତୀୟ ସେନାର ବାହାନ । ସେନାର ଏକ ଦଳ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଘଟି ସେନାର ୩ଟି ଗାଡି ମାଟି ତଳେ ଦବିଯାଇଛି ଫଳରେ ୬ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏନେଇ ଅଧିକ କିଛି ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ ।

 ଅନ୍ୟପଟେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ହିମସ୍ଖଳନ ଘଟଣାରେ ଏଯାଏଁ ୧୯ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ନେହେରୁ ପର୍ବତାରୋହୀ ସଂସ୍ଥାନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏବେବି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାୟୁସେନାର ହେଲିକପ୍ଟରଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।

The post ଲଦ୍ଦାଖରେ ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଚାପି ହୋଇଗଲା ୩ ସେନା ଗାଡି । ୬ ଯବାନ୍ ସହିଦ first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

Create your website with WordPress.com
Get started