କରୋନା ଭିତରେ ଆସିଲା ଭଲ ଖବର : ଭେଂଟିଲେଟରରେ ଥାଇ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭଙ୍କ ପ୍ରସବ; ଉଭୟ ମା’ ଓ ଶିଶୁ ସୁସ୍ଥ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଜଣେ ମହିଳା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର୍‌ ସପୋର୍ଟରେ ଥାଇ ଏକ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ ମା’ ଓ ଶିଶୁ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଲକ୍‌ର କଟ୍ରିଙ୍ଗିଆ ପଞ୍ଚାୟତର କିଲୁପାଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ଏହି ୩୮ ବର୍ଷୀୟା ଗର୍ଭବତୀ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଅଧିକ ଜଟିଳ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର୍‌ ସପୋର୍ଟରେ ରଖା ଯାଇଥିଲା। ଏପରିକି ତାଙ୍କର ଏସ୍‌ପିଓ ୨ ଲେବଲ୍‌ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ଜଟିଳ ସ୍ଥିତିରେ ଫୁଲବାଣୀ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଡାକ୍ତରମାନେ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରି ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଚଳାଇଥିଲେ ।

ଗତକାଲି ରାତି ୧୨ଟା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଗର୍ଭ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ମା’ ଓ ଶିଶୁ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ମା’କୁ ଆଇସିୟୁରେ ରଖା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଶିଶୁକୁ ଏସ୍‌ଏନ୍‌ସିୟୁରେ ରଖାଯାଇଛି । ଡାକ୍ତରମାନେ ନିୟମିତ ମା’ ଓ ଶିଶୁଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରୁଛନ୍ତି। ଫୁଲବାଣୀ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଡାକ୍ତର ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ସାମଲ ଏବଂ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ନର୍ସ ବିଜେତା ଦିଗାଲଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ।

ଡାକ୍ତର ସାମଲ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସଫଳ ପ୍ରସବ କରାଇ ସାରିଲେଣି। ଡାକ୍ତର ସାମଲ ପୂର୍ବରୁ ଟିକାବାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିଲେ। ମାତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଫୁଲବାଣୀ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି । ଡାକ୍ତର ସାମଲଙ୍କ ଏ ସଫଳତା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଓଡିଶା ପୁଲିସକୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି : ଆନ୍ଧ୍ର ପୁଲିସର ଗୁଳିରେ ଟଳିପଡିଲେ ଓଡିଶାରେ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ମାଓବାଦୀ; ଖସିପଳାଇଲା ଉଦୟ, ବଡିଗାର୍ଡ ମୃତ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଓଡିଶା ପୁଲିସକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି । ଆନ୍ଧ୍ର ପୁଲିସର ଗୁଳିରେ ଟଳି ପଡିଲେ ଓଡିଶାରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଟପ ମାଓବାଦୀ । ଆଉ ମାଓ ନେତା ଉଦୟ ମଧ୍ୟ ଖସି ପଳେଇ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଗତକାଲି ବିଶାଖାପାଟଣା ଜିଲ୍ଲା ମାମ୍ପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିଗଲମେଟା ଜଂଗଲରେ ଘଟିଥିବା ଏନକାଉଂଟରରେ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ୬ ଜଣ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ଥିବା ଘଟଣା ଓଡିଶା ପୁଲିସକୁ ଏକ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଆଣି ଦେଇଛି । କାରଣ ଯେଉଁ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଧରିବା ଲାଗି ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ଅହରହ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରହି ଥିଲା, ସେମାନେ ଆନ୍ଧ୍ର ପୁଲିସର ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ଟିଗଲମେଟା ଜଂଗଲରେ ଟପ ମାଓ ନେତାଙ୍କ ଶିବିର ଚାଲିଥିବା ଖବର ପାଇ ଅପରେଶନ ଲଂଚ କରିଥିଲା ଆନ୍ଧ୍ର ଗ୍ରେହାଉଣ୍ଡର ଯବାନ । ଆଉ ଗ୍ରେହାଉଣ୍ଡ ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଏସବିର ଟପ ମାଓନେତା ତଥା ଡିସିଏମ କ୍ୟାଡର ରଣଦେବ ଓ ଅଶୋକ ଏବଂ ସନ୍ତୁ ନାଚିକା ଓ ୩ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୬ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଡିସିଏମ କ୍ୟାଡର ରଣଦେବ ଓରଫ ଦେବା ମାଢି ଓରଫ ଅର୍ଜୁନ ଗତ ୧୭ବର୍ଷ ଧରି ମାଓ ସଂଗଠନରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା । ସେ କାଲିମେଳା, ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳ ପରେ ଏବେ ବୌପାରିଗୁଡା ଏଲଓଏସର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନାଁରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଥିବା ବେଳେ ସେ ମାଲାକନଗିରି କାଲିମେଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡ ଟେକଗୁଡା ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ।

ସେହିପରି ଡିସିଏମ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ଓରଫ ସାଣ୍ଡେ ଗାଙ୍ଗିଆ ସଙ୍ଗଠନରେ ଗତ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି ଚିକିତ୍ସା ଆଦି କାମ କରୁଥିବାରୁ ସେ ଦଳରେ ଡାକ୍ତର ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଘର ତେଲେଙ୍ଗାନା କରିମନଗର ଜିଲ୍ଲା ଗୁନ୍ଟାଲା ଗାଁ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି । ସେହିପରି କୋରାପୁଟ ନାରାୟଣ ପାଟଣାର ଯୁବକ ସନ୍ତୁ ନାଚିକବା ମଧ୍ୟ ଏରିଆ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ସହ ଟପ ମାଓନେତା ଉଦୟଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉ ଥିଲେ । ଯାହା ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି ମାଓ ନେତା ଉଦୟ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ସେହିପରି ୩ ଜଣ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଗାଜିଆବାଦ ଭିଡିଓ ମାମଲା । ସ୍ୱରା ଭାସ୍କର ଓ ଟ୍ୱିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଗାଜିଆବାଦର ଏକ ବିବାଦୀୟ ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଚଳଚିତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ୱରା ଭାସ୍କର, ସାମ୍ବାଦିକ ଆରଫା ଖାନମ ସେରବାନୀ, ଆସିଫ୍ ଖାନ ଓ ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିକାରୀ ମନୀଷ ମାହେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଓଳିଲ ଅମିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ତିଲକ ମାର୍ଗ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଏଫଆଇଆର ଗ୍ରହଣ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  ।
ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯୋଗରେ ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟ୍ ଟ୍ୱିଟର,ଏକ ସମାଚାର ପୋର୍ଟାଲ ୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ଏହି ଭିଡିଓରେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ମୁସଲିମ ଗାଜିଆବାଦର କିିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ନେଇ କିଛି କହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମଳିଥିଲା । ପୋଲିସ କହିଛି କି, ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସାକୁ ଉସକାଇବାକୁ ଏଭଳି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ କରାଯାଇଛି । ଗାଜିଆବାଦର ଲୀନ ସୀମା ଥାନାରେ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସକର୍ମୀ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ୧୧.୩୦ ରେ ପ୍ରାଥମିକ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା କି ଏଭଳି ଭିଡିଓ ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସା ଉସକାଇବା ଉର୍ଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ଭିଡିଓ ପ୍ରଶାରିତ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ଅପରାଧରେ ଟ୍ୱିଟର ଇଙ୍କ୍,ଟ୍ୱିଟର କମ୍ୟୁନିକେସନ ଇଣ୍ଡିଆ,ସମାଚାର ୱେବସାଇଟ୍ ‘ଦି ବାୟର’, ପତ୍ରକାର ମହମ୍ମଦ ଜୁବେର ଓ ରାଣା ଆୟୁବ, କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଲମାନ ନୀଜାମୀ, ମସକ୍ୟୁ ଓସ୍ମାନୀ, ଡ.ଶାମା ମହମ୍ମଦ ଓ ଲେଖିକା ସବା ନକବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରାଥମିକ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ହୋଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ପରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ଏହି ଲୋକମାନେ ଭିଡିଓରେ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ନଦେଇ ସର୍ବ ସାଧାରଣ ଭିତରେ ଧାର୍ମିକ ସମୁହ ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନ କରିବା ଉର୍ଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପବ୍ଲିସ କରାଯାଇଥିଲା ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ବିଧାୟକଙ୍କ ଗାଁରେ ଲୋକେ ଟିକା ନେବାକୁ ଅମଙ୍ଗ : ଗୁଜବ ଯୋଗୁଁ ଟିକା ନେଉନାହାନ୍ତି ଲୋକେ; ମନରୁ ଭୟ ଦୂର କରି ଟିକା ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ମନୋହର ରାନ୍ଧାରୀ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଟିକା ନେଉନାହାନ୍ତି ବିଧାୟକଙ୍କ ପୈତୃକ ଗାଁର ଲୋକେ । ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଆସିଛି ଡାବୁଗାଁ ବିଧାୟକ ମନୋହର ରାନ୍ଧାରୀଙ୍କ ଗାଁରେ । ଶରୀରରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି ହେବାପରେ ଟିକା ନେବାକୁ ରାଜି ହେଉ ନାହାନ୍ତି ଲୋକ । ନବରଙ୍ଗପୁର ସହର ଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ରହିଥିବା ତଥା ଡାବୁଗାଁ ବିଧାୟକ ମନୋହର ରନ୍ଧାରୀଙ୍କ ନିଜ ଗାଁ ଭାଟିଗାଁରେ ଏମିତି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଏହି ଗାଁରେ ଟିକାକରଣ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି  ବଡ଼ମସିଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପରୋକ୍ତ ଗାଁରେ ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ୩୫୦୦ ହେବ ।

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଏହି ଗାଁରେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୬୦ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଟିକାକରଣ ନିମନ୍ତେ ସରକାର ବୟସ ସୀମା କୋହଳ କହି ୪୫ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ବି ମାଗଣା ଟିକା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତ ଅଢ଼େଇ ମାସରେ ଏହି ଗାଁରୁ ମାତ୍ର ୬୭ଜଣ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ୬୦ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବୟସ୍କ ୬୦ଜଣ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ଚଳିତ ମାସ ଏହି ଗାଁକୁ ୬ଶହ ଡୋଜ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ମାତ୍ର ୭ଜଣ ହିଁ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି । ତାହା ବି ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଟିକା । ଭାଟିଗାଁ ସବ୍‌ସେଣ୍ଟରରେ ଟିକାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲେ ବି ଲୋକେ ଆଦୌ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି। ଯାହାକି ଏବେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ଟିକା ନେଲେ ଜ୍ବର ହେଉଛି । ଏଭଳି ଭୟ କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ଗାଁରେ ନୁହେଁ ଝରିଗାଁ, ଉମରକୋଟ, ପାପଡାହାଣ୍ଡି ଆଦି ବ୍ଲକ୍ର‌ ସୀମାନ୍ତ ଓ ଦୁର୍ଗମ ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଦେଶରେ ଆଜି କରୋନା ମିଟ ସାମାନ୍ୟ ଉପରମୁହାଁ ହୋଇଛି । ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୬୭,୨୦୮ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ୨,୩୩୦ ମୃତ

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍‌ଜନିତ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣସଂଖ୍ୟା ୬୭ ହଜାରରୁ କିଛି ଅଧିକ ଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨.୩ ହଜାରରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ‌ଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଗତକାଲି ଠାରୁ ଆଜିର ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟା ସୁଦ୍ଧା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୭,୨୦୮ କରୋନାଭାଇରସ୍‌ଜନିତ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ୨,୩୩୦ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ମିଶାଇ ଭାରତରେ ସମୁଦାୟ କୋଭିଡ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ୨,୯୭,୦୦,୩୧୩ ଓ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୩,୮୧,୯୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସେହିଭଳି, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧,୦୩,୫୭୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିବା ସହ ସମୁଦାୟ ସୁସ୍ଥତାସଂଖ୍ୟା ୨,୮୪,୯୧,୬୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।ଏହା ବ୍ୟତିରେକେ, ଏବେ ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୮,୨୬,୭୪୦। ୭୧ ଦିନ ପରେ ଆଜି ସବ୍ରନିମ୍ନ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦାୟ ୨୬,୫୫,୧୯,୨୯୧ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ‘ଆଇସିଏମ୍ଆର୍‌’ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଭୂତାଣୁଜନିତ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଜୁନ୍ ୧୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦାୟ ୩୮,୫୨,୩୮,୨୨୦ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ସରିଛି। ଗତକାଲି ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଛି ୧୯,୩୧,୨୪୯ଟି ନମୁନା।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ବୋମା ଓ ଗୁଳିରେ ଥରିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ସହର : ଘନ ଘନ ବୋମାମାଡ ସହ ଫୁଟିଲା ୪ରୁ ୫ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ; ଜଣେ ମୃତ, କାରଣ ଏବେ ବି ଅସ୍ପଷ୍ଟ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବୋମା ଆଉ ଗୁଳିରେ ଥରିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ସହର । ଗତକାଲି ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ସମୟରେ ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା କାମାକ୍ଷାନଗରରେ ଫୁଟିଲା ୪ରୁ ୫ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ସହ ୧୦ରୁ ୧୫ ବୋମା । ଏଥିରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହାତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି । କାମାକ୍ଷାନଗର ଅନନ୍ତପୁର କଲୋନୀ ସାହିର ତୋଫାନ ପାତ୍ର ଓ ମହିମାନଗର ସାହିର ଆକାଶ ନାୟକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କାମାକ୍ଷାନଗର ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଥିବାରୁ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି । ଗୁଳି ଓ ବୋମା ମାଡ଼ର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ । କାମାକ୍ଷାନଗର ସାରଙ୍ଗଧର ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ ଓ ବାଳିକା ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଅନ୍ଧକାର ରାତିରେ ଘଟିଥିଲା ଏହି ଏଭଳି ରକ୍ତ ରଂଜିତ ଘଟଣା । ବିଏସଏଫ ଯବାନ ରାଜା ନାଏକଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ କରାଯାଇଛି । ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ କାମାକ୍ଷାନଗର ପୋଲିସ ପହଂଚି ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶୀ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ : ଆଇସିଏମଆର ଷ୍ଟଡି କହିଲା, ଟିକା ଜରୁରୀ; ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ମାମଲା ରହିଛି ୨୮.୭ %

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଜନ୍ମନେଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ମାମଲା ଓ ମୃତ୍ୟୁହାର ବି ପ୍ରଥମ ଲହର ତୁଳନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ଅଧିକ ରହିଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ, ଆଇସିଏମଆରର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦେଇଛି । ଆଇସିଏମଆରର ଅଧ୍ୟୟନରେ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଗର୍ଭବତୀ ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଏକ ତୁଳନାତ୍ମକ ଚିତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ମାମଲା ଥିଲା ୨୮.୭ ପ୍ରତିଶତ । ଯାହାକି ପ୍ରଥମ ଲହରରେ ଥିଲା ୧୪ ଦଶମିକ ୨ ପ୍ରତିଶତ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ୫. ୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ଲହରରେ ଏହା ଥିଲା ମାତ୍ର ୦. ୭ ପ୍ରତିଶତ । ଅଧ୍ୟୟନରେ ମୋଟ ୧୫ଶହ ୩୦ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁଙ୍କ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଲହରରେ ୧୧ ଶହ ୪୩ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ୩୮୭ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ମିଶାଇ ମୃତ୍ୟୁହାର ରହିଛି ୨ ପ୍ରତିଶତ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ନିମୋନିଆ ଓ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ଦେଖାଦେଇଛି । ତେଣୁ ଆଇସିଏମଆରର ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଟିକକାରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇସାରିଛି ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଂଟାର କରୋନା ମିଟର : ୩୬୩୧ ନୂଆ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ; ସଂକ୍ରମଣ ହାର ୫. ୭୨ %, ସାମାନ୍ୟ କମିଲା ମୃତ୍ୟୁ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ । ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ୩ ହଜାର ୬୩୧ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ସଂଗରୋଧରୁ ୨ ହଜାର ୬୯ ଜଣ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ୧ ହଜାର ୫୬୨ଜଣ ଅଛନ୍ତି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଅନୁଗୁଳରୁ ୨୦୪ ଜଣ, ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ୨୬୨ ଜଣ, ବରଗଡ଼ରୁ ୫୦ ଜଣ, ଭଦ୍ରକରୁ ୧୭୮ଜଣ, ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ୩୬ ଜଣ, ବୌଦ୍ଧରୁ ୮୪ ଜଣ, କଟକରୁ ୪୩୮ ଜଣ, ଦେବଗଡ଼ରୁ ୨୮ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ ।

ସେହିପରି ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ୧୧୪ ଜଣ, ଗଜପତିରୁ ୧୮ ଜଣ, ଗଞ୍ଜାମରୁ ୨୭ ଜଣ, ଜଗତସିଂହପୁରରୁ ୯୨ ଜଣ, ଯାଜପୁରରୁ ୩୦୫ ଜଣ, ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ୧୯ ଜଣ, କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ୪୧ ଜଣ, କନ୍ଧମାଳରୁ ୪୮ ଜଣ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ ୧୨୦ ଜଣ, କେନ୍ଦୁଝରରୁ ୬୮ ଜଣ, କୋରାପୁଟରୁ ୮୦ ଜଣ, ମାଲକାନଗିରିରୁ ୫୬ ଜଣ, ମୟୁରଭଞ୍ଜରୁ ୧୧୨ ଜଣ, ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ୧୦୮ ଜଣ, ନୟାଗଡ଼ରୁ ୧୦୬ ଜଣ, ନୂଆପଡ଼ାରୁ ୧୯ ଜଣ, ପୁରୀରୁ ୧୯୯ ଜଣ, ରାୟଗଡ଼ାରୁ ୭୯ ଜଣ, ସମ୍ୱଲପୁରରୁ ୩୭ ଜଣ, ସୋନପୁରରୁ ୫୦, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରୁ ୮୩ ଓ ଷ୍ଟେଟ ପୁଲରୁ ୬୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟାକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୮ଲକ୍ଷ ୬୬ହଜାର୬୯୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ୮ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ୩୫୯ଜଣ । ଏବେ ବି ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ୪୫ ହଜାର ୮୦୯ଜଣ । ୬୩ ହଜାର ୪୨୧ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଜିଟିଭ ହାର ରହିଛି ୫ ଦଶମିକ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ । ସେହିପରି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଇଛି ଏହି ମହାମାରୀ । ଜୁନ ମାସ ପ୍ରଥମ ୧୭ ଦିନରେ ୧ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୬୬୮ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା ମହାମାରୀ ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ସମ୍ବଲପୁର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀର ଅନ୍ତିମପର୍ବ : କୋଭିଡ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରଖି ଚାଲିଛି ଦେବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହେବ ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଦେବାଦେବୀ, ଗ୍ରହ, ନକ୍ଷତ୍ର, ଯକ୍ଷ, ମାନବ, କିନ୍ନର ତଥା ସପ୍ତଋଷିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସାକ୍ଷୀ ଗୋପୀନାଥ ଓ ଦଶ ଦିଗପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ସ˚ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାନବୀୟ ରୀତିନୀତିରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି ଦେବାଧିଦେବ ମହାଦେବ ଓ ଜଗତ୍‌ଜନନୀ ପାର୍ବତୀ। ମଙ୍ଗଳ ରାତି ବୁଧ ପାହାନ୍ତିର ମାହେନ୍ଦ୍ର ବେଳାରେ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀର ସହର ସମ୍ବଲପୁରରେ ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କ ହାତ ଗଣ୍ଠି ପଡ଼ିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ଓ ସଂଲଗ୍ନ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ହିଁ ଲୋକାଚାର ଭିତ୍ତିରେ ଏହି ଅଲୌକିକ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନବ ବିବାହିତ ଦେବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଉପରେ ସ୍ବର୍ଗରୁ ଦେବତାମାନେ ପୁଷ୍ପ ବୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଯାହା ବର୍ଷା ବୁନ୍ଦା ରୂପେ ପଡ଼ି ଧରଣୀକୁ ଶୀତଳ କରିଥିଲା।

କନ୍ୟାଘର ତରଫରୁ ଝିଅଜ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ପର˚ପରା ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ରୌପ୍ୟ ଅଳଙ୍କାର, ବସ୍ତ୍ର, ପାଟ, ପୀତାମ୍ବରୀ, ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ଖଜା, ଲଡ଼ୁ ଆଦି ଭାର ଓ ଉପହାର ଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବୁଧବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ନବବିବାହିତ ଦେବଦମ୍ପତିଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଓ ମହାଆଳତି କରାଯାଇଛି। କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଲଗାତାର ଦ୍ବିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ପରଂପରାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହୋଇଛି । ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ନଗର ପରିକ୍ରମା ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ବୁଧବାର ସଂଧ୍ୟାରୁ ଦେବଦମ୍ପତି ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ହିଁ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଯୁଗଳ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍‌ଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ମିଳିତ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ କହାଯାଇଛି ।

ଆଜି ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଯୁଗଳ ମୂର୍ତି । ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟାଯାଏଁ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଓ ବାବା ଭୋଲେନାଥ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଯୁଗଳ ଦର୍ଶନ ଦେବେ । କୋଭିଡ କଟକଣା ଭିତରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରି ଭକ୍ତ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଅଳଙ୍କାର କଢ଼ାଯାଇ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ଦେବ ଦମ୍ପତି । ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ସମାପନ ହେବ ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ପଢିବେ ପ୍ରାଥମିକ ପିଲା : ଜୁନ ୨୧ରୁ ଜୁଲାଇ ୭ ଯାଏଁ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ହେବ ପାଠପଢା

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ହାଇସ୍କୁଲ ପରେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ପଢ଼ାଇବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଜି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଜୁନ୍‌ ୨୧ରୁ ଜୁଲାଇ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ କ୍ଲାସ ପାଇଁ ୮ଟି ଜିଲ୍ଲା ଯଥା ଖୋର୍ଧା, ବଲାଙ୍ଗୀର, କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ର ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ପିରିୟଡ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରୁ ୧୦ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କ୍ଲାସ ଚାଲିବ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାଧିକରଣ(ଓସେପା) ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିସହ କ୍ଲାସଗୁଡ଼ିକ ଯେପରି ନିୟମିତ ଭାବେ ହୋଇପାରିବ ସେଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି ।

ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମରୁ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ୯ଟାରୁ ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ୪ର୍ଥରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ଲାଗି ସକାଳ ୯ଟାରୁ ୧୦ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠପଢ଼ା ଚାଲିବ। ଶନିବାର ଓ ରବିବାର କୌଣସି କ୍ଲାସ ହେବନି। ୟୁଟ୍ୟୁବ ପାଠପଢ଼ା ଲାଗି ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ(ଡିଇଓ)ମାନେ କ୍ଲାସରୁମ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଏହି ପାଠପଢ଼ା ତଦାରଖ ଲାଗି ଡିଇଓମାନେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ବରିଷ୍ଠ ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମୁଖ୍ୟ ରହିବେ। ଏହି ଟିମ୍‌ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଗାଇଡ୍‌ କରିବା ସହ ଲାଇଭ୍‌ କ୍ଲାସ ପୂର୍ବରୁ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଦେଖିବେ, ଠିକ୍‌ ଭାବେ କିଭଳି କ୍ଲାସ ହୋଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ । ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦାୟିତ୍ବରେ ରହିବେ। ଲାଇଭ୍‌ କ୍ଲାସ ସମୟରେ ଯେପରି କୌଣସି ପ୍ରକାର ବିଭ୍ରାଟ ନ ହୁଏ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବେ। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ୍‌ ପ୍ରତି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ କ୍ଲାସର ସମୀକ୍ଷା କରି ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରିବେ।

ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ପଢ଼ିଲେ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ତାହାର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବେ । ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଯେଉଁ ବିଷୟ ପଢ଼ାଯିବ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଷୟର ଶିକ୍ଷକ ତାହାକୁ ଦେଖିବେ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବକୁ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌ ଓ ଭଏସ୍‌ କଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୂର କରିବେ। ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବିଷୟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଲାସ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ଚାପ୍ଟରର ୱାର୍କସିଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଏବଂ ତାହାକୁ ପିଲାଙ୍କ ନିକଟକୁ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ରେ ପଠାଇବେ। ପ୍ରତି ପିଲାର ୱାର୍କସିଟ୍‌କୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରି ସ୍କୋର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ଲକ, ଜିଲ୍ଲା ଓ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ। ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ନିଜସ୍ତରରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ କରି ପିଲାଙ୍କ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଦୂର କରିପାରିବେ । କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ତାହାର ତାଲିକା ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

Create your website with WordPress.com
Get started