ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭୟ ଭିତରେ ଆସିଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର: ହୁ କହିଲା, ରୂପ ବଦଳାଇବାର ଏ ଯାଏଁ ମିଳିନି ପ୍ରମାଣ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ମଙ୍କିପକ୍ସକୁ ନେଇ ଭୟ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଆସିଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତି କଲା ଭଳି ଖବର । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିିଛି, ମଙ୍କିପକ୍ସ ରୂପ ବଦଳାଉନାହିଁ । ଏ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି ହୁ । ଡବ୍ଲୁଏଚ୍ଓର ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଭାଇରସ୍ କମ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ହୁଏ, ଅର୍ଥାତ ଏହା ନୂଆ ରୂପ ନେବା ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ । ୟୁରୋପ ଓ ଉତର ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ପାଖାପାଖି ୮୦ ଜଣ ସଂଦିଗ୍ଧ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ତ୍ୟ ସଂଗଠନ । ଏଯାଏଁ ୧୨ଟି ଦେଶରେ ମଙ୍କି ପକ୍ସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଆଗକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ବଢ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲା ହୁ ।

କେବଳ ସ୍ପେନରେ ୪୦ ଓ ପର୍ତୁଗାଲରେ ୨୩ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ମଙ୍କି ପକ୍ସ ବ୍ୟାପିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ । ସେପଟେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ମଙ୍କି ପକ୍ସ ନେଇ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ରୋଗର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଚିକତ୍ସା ଓ ଔଷଧ ପାଇଁ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ ବଡ଼ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏପଟ ଭାରତୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଏଯାଏଁ ମଙ୍କିପକ୍ସରେ କୌଣସି ମଣିଷ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନାହିଁ । ୧୯୫୮ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆଫ୍ରିକାରେ ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମେ ମଣିଷ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।

The post ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭୟ ଭିତରେ ଆସିଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର: ହୁ କହିଲା, ରୂପ ବଦଳାଇବାର ଏ ଯାଏଁ ମିଳିନି ପ୍ରମାଣ first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ବିନୟ କୁମାର ସକସେନା ଦିଲ୍ଲୀର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ନିଯୁକ୍ତ । ଅନୀଲ ବୈଜଲଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ ବିନୟ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଦିଲ୍ଲୀର ନୂଆ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଛନ୍ତି ବିନୟ କୁମାର ସକସେନା । ଏନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଅନୀଲ ବୈଜଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଏହି ପଦ ଖାଲି ପଡିଥିଲା । ସୋମବାର ଅନୀଲ ବୈଜଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ।

https://platform.twitter.com/widgets.js

The post ବିନୟ କୁମାର ସକସେନା ଦିଲ୍ଲୀର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ନିଯୁକ୍ତ । ଅନୀଲ ବୈଜଲଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ ବିନୟ। first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ହିଟ ଆଣ୍ଡ ରନ ପଛର ସତ । ବଲାଙ୍ଗିର ଦୁର୍ଘଟଣା ପଛରେ ରହସ୍ୟ । 

କନକ ବ୍ୟୁରୋ:   ବଲାଙ୍ଗୀର ଆରଟିଓ ଛକରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପଛର ପୃଷ୍ଟଭୂମି ଏବେ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ପରର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ । ଗାଡି ଭିତରେ ଡ୍ରାଇଭର ସିଟରେ ଜଣେ ଲୋକ ବସିଛନ୍ତି । ଆଉ ଯିଏ ବସିଛନ୍ତି, ସେ ସହରର ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟବସାୟୀ ଚିତରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି  । ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଚାଲିଯାଉଥିବା ଗାଡିରେ ଚିତଙ୍କୁ ଦେଖି ଅଟକାଇଥିବା ଲୋକମାନେ କିଛି ବୁଝି ନପାରି ଛାଡି ଦେଉଛନ୍ତି । ଆଉ ଯେତେବେଳେ ପୂରା କାହାଣୀ ପଦାକୁ ଆସିଛି ଜଣାପଡିଛି ଚିତ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ ଚିତଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ରହିଛି ଏକ ବିବାହ ମଣ୍ଡପ । ଆଉ ସେହି ମଣ୍ଡପକୁ ଲାଗି ରହିଛି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସାନୁଙ୍କ ଘର ଓ ଜମି । ସେହି ଜମି ଉପରେ ଚିତ ଆଖି ପକାଇଥିଲେ । ଜମିକୁ ଦେଇଦେବା ପାଇଁ ସାନୁ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଚାପ ପକାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସାନୁ ରାଜି ହେଉନଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଚମକ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ । ଚାପ  ପକାଇବା ପାଇଁ ହତ୍ୟା ଭଳି ସାଂଘାତିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିଲେ ।

ଗତ ୧୫ତାରିଖରେ ସାନୁଙ୍କ ବଡ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଏନେଇ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଥିଲା । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ୱେ ବି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଇଥିଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର  ଏସପି ନୀତିଶ କୁଶଲକର  । ପୋଲିସର ଏଭଳି ଖାମ ଖିଆଲି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଉ ଏକ ଅପରାଧ ଘଟାଇବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପାଇଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି,

–  ଅଭିଯୋଗକୁ କାହିଁକି ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଇଥିଲା ବଲାଙ୍ଗୀର ପୁଲିସ

– ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟୁଥିଲେ ବି କଣ କରୁଛନ୍ତି ଏସପି? 

– କାହାକୁ ଘଂଟ ଘୋଡାଇବାକୁ କରୁଛନ୍ତି କି ଉଦ୍ୟମ?

– ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଖୁଲମଖୁଲା ଅପରାଧ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି କି? 

The post ହିଟ ଆଣ୍ଡ ରନ ପଛର ସତ । ବଲାଙ୍ଗିର ଦୁର୍ଘଟଣା ପଛରେ ରହସ୍ୟ ।  first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଜେଲରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ । ରୋଡରେଜ ମାମଲାରେ ଜେଲରେ ସିଦ୍ଧୁ । 

କନକ ବ୍ୟୁରୋ:  ଜେଲରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ ପଂଜାବ କଂଗ୍ରେସର ପୁର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ । ଜେଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା କାରଣରୁ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଗିଡି ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଜେଲରେ ଖାଇବାକୁ ଦିିଆଯାଉଥିବା ରୁଟି ଓ ଡାଲି ଖାଇବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ତ୍ୟ ପାଇଁ ଅହିତକର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ । ତେଣୁ ପଟିଆଲା ଜେଲରେ ଏକ ବର୍ଷର ଜେଲଦଣ୍ଡ କାଟୁଥିବା ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଛି । ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦର୍ଶାଇ ଜେଲ ପ୍ରଶାସନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାଏଟ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ସିଦ୍ଦୁ । ସେପଟେ କୋର୍ଟ ମେଡିକାଲ ରିର୍ପୋଟ ଆଧାରରେ ଶୁଣାଣୀ କରି ଫଇସଲା ଶୁଣାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ୧୯୮୮ ମସିହାେ ରୋଡରେଜ ମାମଲରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ୧ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ବର୍ତମାନ ସେ ପଟିଆଲ ଜେଲରେ ସଜା କାଟୁଛନ୍ତି ।

The post ଜେଲରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ । ରୋଡରେଜ ମାମଲାରେ ଜେଲରେ ସିଦ୍ଧୁ ।  first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା । ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ତାପମାତ୍ରା ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ:  ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଚାନକ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ତାପମାତ୍ରା  । ଫଳରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ସିଝୁଥିବା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଚାନକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ରାଜଧାନୀ ବାସିଙ୍କୁ ଆର୍ଶ୍ଚଯ୍ୟଚକିତ କରିଛି । ସେହିପରି ହରିାଆଣାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସରେ ବନ୍ୟାପାଣି ଭର୍ତି ହୋଇଯାଇଛି । ସେପଟେ ସରୁକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୱାର୍କ ଫର୍ମ ହୋମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କଲା ଗୁରୁଗ୍ରାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ଅଚାନକ ପାଣିପାଗରେ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତନ ହେବାରୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି । ସେହିପରି ଘଂଟା ପ୍ରତି ୪୦ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହିବା କାରଣରୁ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଗଛ ଗୁଡିକ ଉପୁଡି ଯାଇଛି । ଫଳରେ ଯାତାୟତରେ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେଇଛି । ଭିଷଣ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତାପମାତ୍ରା ହଠାତ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଆସିବା ଫଳରେ ଏହି ସବୁ ହୋଇଛି ।  ସକାଳ ୫ ଟା ୪୦ ମିନିଟ ରେ ୨୯ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ତାପମାତ୍ରା ୭ ଟା ବେଳକୁ ୧୮ ଡିଗ୍ରୀରେ ପହଂଚିଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରରା ସିଝୁଥିବା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଚାନକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ରାଜଧାନୀ ବାସିଙ୍କୁ ଆର୍ଶ୍ଚଯ୍ୟଚକିତ କରିଛି । ସେପଟେ ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତନ କାରଣରୁ  ବିମାନ ସେବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ସେହିପରି ହରିଆଣାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ ଭିତରେ ବନ୍ୟା ପାଣି ପସି ଆସିଛି । ବସର ଅଧା ଅଂଶ  ପାଣିରେ ଭର୍ତି ହୋଇ ରହିଥିବା େଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସେପଟେ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘରେ ରହିକାମ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି ଗୁରୁଗ୍ରାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।  ଆଗାମି ୨୪ ଘଂଟାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ପୁର୍ବାନୁମାନ କରି ସର୍ତକ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ।

The post ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା । ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ତାପମାତ୍ରା । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଚୀନ-ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ସ୍ଥିତିି! ଆମେରିକା ସହ ଚୀନର ହେବ ସିଧାସଳଖ ଲଢେଇ ! ଆମେରିକାକୁ ଚୀନର ସବୁଠୁ ବଡ ଧମକ 

କନକ ବ୍ୟୁରୋ:  ତାଇୱାନକୁ ନେଇ କିଛି ଦିନ ହେବ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଏବେ ଖୁଲମଖୁଲ୍ଲା ଧମକ ଓ ଚେତାବନୀରେ ପହଁଚିସାରିଛି । ଚୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ  ଆମେରିକାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ତାଇୱାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ଯଦି ପଛକୁ ନହଟେ ତେବେ ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହେବ । ଚୀନର ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ  ୱିଥ ଫେଙ୍ଗେ ନିକଟରେ ଆମେରିକା ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଲଏଡ ଅଷ୍ଟିନ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଓ ଏହି ସମୟରେ ତାଇୱାନକୁ ନେଇ ଚୀନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଚୀନ କହିଛି–ଆମେରିକା ନିଜର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରା କରୁ ଓ ଚୀନ ସହ ନୂଆ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଆରମ୍ଭ ନକରୁ । ଆମେରିକା ତାଇୱାନର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ନେଇ ନିଜର ସମର୍ଥନ ଜଣାଇବା ବନ୍ଦ କରୁ ଓ ଚୀନକୁ ଟକ୍କର ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା ନକରୁ । ତାଇୱାନ ଚୀନର ଅଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ । ଏହାକୁ କେହି ବଦଳାଇପାରିବେନି । ଆମେରିକା ଭୁଲରେ  ମଧ୍ୟ ଚୀନର କ୍ଷମତାକୁ ନପରଖୁ । ତାଇୱାନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସଠିକ ଭାବେ ସମ୍ଭାଳିନପାରିଲେ ଦୁଇ ଦେଶର ସର୍ମ୍ପକ ଉପରେ ଏହାର ବଡ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ।

ଚୀନ ଚେତାବନୀ ଉପରେ ଜବାବ ରଖିଛି ଆମେରିକା । କ୍ୱାଡ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା କହିଛି– ଯଦି ତାଇୱାନ ଉପରେ ଚୀନ ଆକ୍ରମଣ କରେ ତେବେ ଆମେରିକା ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବ । ତାଇୱାନ ଉପରେ ବଳପ୍ରୟୋଗ କଲେ ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିିବ ।

ତାଇୱାନକୁ ନେଇ ଚୀନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ସେକଥା  ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଜଣା । ତେବେ ଚୀନ ପାଇଁ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଛି ଆମେରିକା । ସେଥିପାଇଁ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ବି ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରୁନି ଚୀନ କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ଚୀନ ଯେଉଁ ଧମକ ଦେଉଛି ସେଥିରୁ ଗୋଟେ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ତାଇୱାନକୁ ନେଇ ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇପାରେ ।-ପ୍ରାୟ ଗୋଟେ ବର୍ଷ ହେବ ଆମେରିକା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସ୍ତରରେ ଚୀନ ସହ ତାଇୱାନ  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ଚୀନ ଏହି  ଧମକ  ଦେଇଛି ।

The post ଚୀନ-ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ସ୍ଥିତିି! ଆମେରିକା ସହ ଚୀନର ହେବ ସିଧାସଳଖ ଲଢେଇ ! ଆମେରିକାକୁ ଚୀନର ସବୁଠୁ ବଡ ଧମକ  first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଗିରଫ ହେଲେ ଗୁଣ୍ଡା କର୍ମଚାରୀ: ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ, କ୍ରିମିନାଲଙ୍କୁ କିଏ ଦେଇଥିଲା ନିଯୁକ୍ତି?

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ପିଟୁଛନ୍ତି ସଫାରୀ ବସ କର୍ମଚାରୀ । ଆକ୍ରମଣର ଦୃଶ୍ୟ କଏଦ ହୋଇଛି କ୍ୟାମେରାରେ । ପରିବାର ସହ ହସଖୁସିରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ରବିବାର ଦିନ ନନ୍ଦନକାନନ ଆସିଥିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ର ଗୋଟିଏ ପରିବାର । ପ୍ରାୟ ୨୬ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ବାଘ ସଫାରୀ ବୁଲିବାକୁ ଦିନ ୨ଟା ସୁଦ୍ଧା କାଉଂଟରରେ ଟିକେଟ କାଟିଥିଲେ । ବିଳମ୍ବ ହେବାରୁ ବସ ସଫାରୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ବଚସା । ଉତ୍କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ବସ୍ ସଫାରୀ କର୍ମଚାରୀ । ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ସଫାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆତଙ୍କ ରାଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା । ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ର୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଭିଡିଓ ଫୁଟେଜକୁ ଆଧାର କରି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ପୁଲିସ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସନ୍ତୋଷ ସାହୁ, କାହ୍ନା ମହାପାତ୍ର, ଅମନ ପାଟଶାଣୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଉଛି । ଏମାନଙ୍କ ଘର ସ୍ଥାନୀୟ ଦାରୁଠେଙ୍ଗ ଅଂଚଳରେ । ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଛାନଭିନ କରୁଛି ପୁଲିସ । ଏହି ଆକ୍ରମଣଙ୍କୁ ଦୁଭାର୍ଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପିସିସିଏଫ୍ । ତେବେ ସଫାରୀ ବସ ସର୍ଭିସ କର୍ମଚାରୀ, ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ମଚାରୀ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି । ଆଉଟ ସୋସିଂ କର୍ମଚାରୀ କହି ଦୋଷ ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ସହ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପିସିସିଏଫ୍ ।

ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି,
ଠିକା ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କିଏ ଦେଇଥିଲା ନିଯୁକ୍ତି?
ଗୁଣ୍ଡାରାଜ ପାଇଁ କିଏ ଦେଉଛି ସାହସ?
ଆକ୍ରମଣ ବେଳେ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ?
ରଦ୍ଦ ହେବ କି ବସ୍ ସଫାରୀର ଟେଣ୍ଡର ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ?

ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ନନ୍ଦନକାନନ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ୨୫ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ନନ୍ଦନକାନନ ଚାଲିଛି । କିଏ ନେବ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ? ଏପରି ଘଟିଲେ ନନ୍ଦନକାନନକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିବେ ତ?

The post ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଗିରଫ ହେଲେ ଗୁଣ୍ଡା କର୍ମଚାରୀ: ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ, କ୍ରିମିନାଲଙ୍କୁ କିଏ ଦେଇଥିଲା ନିଯୁକ୍ତି? first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ସଙ୍କଟ ଭିତରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା । ଦେଶରେ ଔଷଧର ଅଭାବ ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ:  ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଯେ କେତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପଡିଛି ସେକଥା ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଖାଦ୍ୟଭାବ, ପେଟ୍ରୋଲ, ଗ୍ୟାସ  ସରଯିବା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ଜିନିଷ ନମିଳିବା ଘଟଣାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଅନୁମେୟ ।  ଦେଶବାସୀଙ୍କ କଷ୍ଟର କାହାଣୀ ବଖାଣୁଛି  କି କିଭଳି ଦିନକୁ ଦିନ  ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ସ୍ଥିତି ଭୟାନକ ରୂପ ନେଉଛି । ଏହା ଭିତରେ ସ୍ଥାନୀୟ  ଡାକ୍ତର ସରକାରଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଆଉ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ  ସର୍ତକ କରାଇଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ମତରେ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଲାଣି ଔଷଧ ଅଭାବ । ଯଦି ସମୟ ଥାଉ ଥାଉ ଏହାର କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାନଯାଏ ତେବେ ଔଷଧ ଅଭାବରେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଭିଷିକା ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ, ଔଷଧ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଦେଶରେ ବଡ ମହାମାରୀ ସମସ୍ୟା ଆସେ ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଂଚାଇବା କଷ୍ଟକର ବ୍ୟପାର ହୋଇପଡିବ ବୋଲି ଦେଶର ଡାକ୍ତରମାନେ ପୂର୍ବରୁ ସର୍ତକ କରାଇଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜଧାନୀ କଲୋମ୍ବୋର ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ୟାନସର ହସପିଟାଲରେ ଘୋର ଔଷଧର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ରୋଗୀ ପରିକ୍ଷାଠୁ ନେଇ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀ କଲବଲ ହେବା ସହ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ବି ଦେଖାଦେଲାଣି । ଔଷଧ ଅଭାବରୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି । ସେପଟେ ବହୁବ୍ୟାଧି ଓ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କିଭଳି କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର ଓ ସର୍ମ୍ପକୀୟ ।

୧୯୪୮ ମସିହା ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ବର୍ତମାନ ସବୁଠୁ ବଡ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ।ଦେଶର ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ରାନିଲ ବିକ୍ରମସିଂଘେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାଣମୂର୍ଚ୍ଚା ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି  । ତେବେ ସ୍ଥିତିରେ କିଛି ସୁଧାର ଆସିବା ବଦଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି ।

The post ସଙ୍କଟ ଭିତରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା । ଦେଶରେ ଔଷଧର ଅଭାବ । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ଜାପାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ।  ମୋଦୀ ନାରାରେ କମ୍ପିଲା ଟୋକିଓ ।

କନକ ବ୍ୟୁରୋ:  ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜାପାନ ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଗସ୍ତର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଟୋକିଓରେ ପହଁଚିବାପରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭବ୍ୟସ୍ୱାଗତ ଓ ସମ୍ବର୍ନ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ୱାଡ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେବା ସହ  ଆମେରିକା,ଜାପାନ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ମୋଟ ୪୦ ଘଂଟାର ଜାପାନ ରହଣୀ ସମୟରେ ୨୩ଟି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।

ମୋଦି ମୋଦି ନାରା ସହ ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ, ବନ୍ଦେ ମାତରମ ନାରାରେ କମ୍ପିଲା ଜାପାନ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓର ହୋଟେଲ ନିଉ ଓତାନି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଥିଲେ ଜାପାନରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସ୍ଥଳର ଦୁଇ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ଭିଡ ଜମାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଇଥିବାବେଳେ ମୋଦି ମଧ୍ୟ ହାତ ହଲାଇ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ  । ସୋମବାର ଟୋକିଓରେ ପହଁଚିବାପରେ ମୋଦିଙ୍କ ରହଣୀସ୍ଥଳରେ ଏଭଳି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସେପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଜାପାନରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ।

ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ବିକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ଜାପାନର ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ରହିଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ପରସ୍ପରର ପ୍ରକୃତ ସହଯୋଗୀ ଓ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଓ ସହଯୋଗର ବନ୍ଧନ ରହିଛି ।  ସେହିପରି ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ସଂପ୍ରଦାୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ମ୍ପକକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରୁଛି । ବିଶ୍ୱ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ମୋଦୀ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଓ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫୁମିଓ କିସିଡାଙ୍କ ସହ ଇଣ୍ଡୋ ପେସିଫିକ ଇକୋନୋମିକ ଫ୍ରେମୱାର୍କ କାର୍ଯକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

The post ଜାପାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ।  ମୋଦୀ ନାରାରେ କମ୍ପିଲା ଟୋକିଓ । first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ବାଘ ଛାଲ ଜବତ ଘଟଣା: କେଉଁ ଅଂଚଳର ବାଘ, ଜାଣିବା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ କରିବ ଡିଏନଏ ଟେଷ୍ଟ

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କେନ୍ଦୁଝର ଦେଓଗାଁ ରେଞ୍ଜ ଅଂଚଳରୁ ମହାବଳ ବାଘର ଛାଲ ଜବତ ହେବା ପରେ ତନାଘନା ଚଲାଇଛି ବନବିଭାଗ । ବଡ କଥା ହେଉଛି ସେହି ଅଂଚଳରେ, ପୂବ ର୍ରୁ ମହାବଳ ବାଘ ଥିବା ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ ନଥିଲା । ତେଣୁ ବାଘ କେଉଁଠି ଆସିଲା, ବାଘ କେଉଁ ଅଂଚଳର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଡିଏନଏ ଟେଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି ।

ଏହାଛଡା ରାଜ୍ୟରେ କଲତରାପତରିଆ ଛାଲ ବହୁତ ଜବତ ହେଉଥିବା ବେଳେ କେଉଁ ଅଂଚଳର ବାଘକୁ ଶିକାର କରାଯାଇଛି ଜଣାପଡୁ ନାହିଁ । ବାଘ ବା କଲରାପତରିଆର ଛାଲରୁ ଜଣାପଡୁ ନାହିଁ ଏହା ରାଜ୍ୟର ନା ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଛି । ତେଣୁ ଡିଏନଏ ପ୍ରୋଫାଇଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ବାଘ ଗୁଡିକର ଡିଏନଏ ସାମ୍ପୁଲ ସଂଗ୍ରହ କରି ରଖାଯିବ । ପରବର୍ତି ସମୟରେ ବାଘ ଛାଲ ଜବତ ହେଲେ ଡିଏନଏ ସହ ମ୍ୟାଚ କରି ଜାଣିହେବ ବାଘଟି କେଉଁ ଅଂଚଳର ।

The post ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ବାଘ ଛାଲ ଜବତ ଘଟଣା: କେଉଁ ଅଂଚଳର ବାଘ, ଜାଣିବା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ କରିବ ଡିଏନଏ ଟେଷ୍ଟ first appeared on Kanak News.

from Kanak News
via <a href="https://ifttt.com/?

Create your website with WordPress.com
Get started